Niecodzienne Święto Światła

Święto Światła - plakat

Już po raz siódmy Stowarzyszenie Chata z Pomysłami zorganizowało Niecodzienne Spotkania Codziennych Twórców. Na jednej scenie 19 grudnia profesjonalni artyści i artyści niepełnosprawni spotkali się w sali dawnego kina Wrzos w Aninie.

Teatr Klamra z niepełnosprawnymi aktorami przedstawił premierę „Snu” – na motywach szekspirowskiego „Snu nocy letniej”. Następnie zespół „Jarzębina” z Kocudzy zaśpiewał adwentowe, tradycyjne pieśni z Roztocza, a wreszcie pasjonaci muzyki afrykańskiej „Wielbłądy” ze Strefy Rytmu zagrali rytmiczne, inspirowane muzyką afrykańską melodie.

W kuluarach obejrzeć można było wystawę „Listy do syna” złożoną z fotografii matek z dziećmi z zespołem Downa autorstwa Chrisa Niedenthala. Pomysłodawcą wystawy jest Stowarzyszenie Bardziej Kochani.

Druga ekspozycja to wystawa „niekonwencjonalnych zdjęć osób niepełnosprawnych” – efekt warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Tomasza Pikułę. Wystawę można obejrzeć w Stowarzyszeniu Chata z Pomysłami, które na co dzień prowadzi w warszawskim Aninie Środowiskowy Dom Samopomocy Społecznej w budynku dawnego kina Wrzos.

Na zakończenie imprezy odbył się plenerowy pokaz akrobacji z ogniem, a w kuluarach można było nabyć prace osób niepełnosprawnych z Chaty z Pomysłami związane z tematyką światła – lampiony, świece, świeczniki, oraz spróbować regionalnych potraw przywiezionych z Roztocza przez zespół „Jarzębina”. / KAI agp

Relacja z wydarzenia na stronie KAI. Czytaj…

Program:
VII Niecodzienne Spotkania Codziennych Twórców

ŚWIĘTO ŚWIATŁA
19 grudnia 2009, dawne kino Wrzos w Aninie, Rzeźbiarska 4614.00  Msza Święta w kościele M.B. Królowej Polski w Aninie
15.00 – 18.00 Teatr Klamra *Zespół „Jarzębina” z Kocudzy * Strefa Rytmu * wystawa fotografii * kiermasz świąteczny * pokaz akrobacji z ogniem w plenerze

  • W czasie finałowej imprezy Teatr Klamra pokazał swój najnowszy spektakl pt. “Sen” inspirowany dramatem Wiliama Shakespeare’a.
  • Gościem specjalnym był zespół „Jarzębina” z Kocudzy,który przyjechał z adwentowymi pieśniami o świetle i regionalnymi potrawami.
  • W finale  zagrał na egzotycznych instrumentach afrykańskich zespół „Strefa Rytmu” oraz uczestnicy warsztatów muzycznych prowadzonych przez Gwidona Cybulskiego w Środowiskowym Domu Samopomocy „Chata z pomysłami”.
  • Można było obejrzeć wystawę  „Listy do syna”, którą tworzą zdjęcia Chrisa Niedenthala oraz listy Wioletty Mikusek – matki chłopca z zespołem Downa. Pomysłodawcą i właścicielem wystawy jest Stowarzyszenie Bardziej Kochani.
  • Kolejną atrakcją fotograficzną był pokaz zdjęć wykonanych przez osoby niepełnosprawne podczas warsztatów prowadzonych przez fotografika Tomasza Pikułę.
  • Na uczestników imprezy czekały też stoiska z wyrobami świątecznymi oraz pokaz akrobacji z ogniem w plenerze.
  • Ważnym momentem imprezy było przekazanie przez harcerzy światełka betlejemskiego osobom niepełnosprawnym ze Stowarzyszenia „Chata z pomysłami”.

Informacje o zespołach:
TEATR KLAMRA to teatr alternatywny wpisujący się w krąg „teatru dla życia”. Istnieje od 1998 roku. Działa w ramach Stowarzyszenia „Chata z pomysłami” w Aninie.

Spektakl „Sen” został przygotowany specjalnie na finał tegorocznych Niecodziennych Spotkań.
Sen” to jedyne w swoim rodzaju spotkanie „gdzieś w połowie drogi”. Spotkanie doświadczonych aktorów Klamry z niedoświadczanymi postaciami „Snu nocy letniej”. Nasze niewielkie spotkania z wielkim, nieodkrytym Szekspirem i jego bratem bliźniakiem, Shakespearem.  W końcu, w większej lub mniejszej połowie drogi, spotkanie ze światem niesamowitości i – całkiem dosłownie – ze snem na jawie w teatrze, a raczej w kinie (też tylko dosłownie, bo w sali kinowej).
Zderzenie języka teatralnego, jakim posługuje się Teatr Klamra z językiem polskiego przekładu „Snu nocy letniej” autorstwa Stanisława Barańczaka tworzy zupełnie nieprzewidywalne sytuacje teatralne. To piękne słowa od pięknych ludzi… ale też zupełnie odwrócona nogami do góry – jak to nieraz w „Chacie z pomysłami” – fabuła i sens. Słowem – sen jak z bajki.
Daniel Brzeziński, reżyser spektaklu

JARZĘBINA to zespół śpiewaczy, który powstał w 1990 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kocudzy, wsi położonej w powiecie janowskim na Roztoczu, jednym z najoryginalniejszych na Lubelszczyźnie regionie etnograficznym. Zespół jest wielopokoleniowy. Prezentuje bogaty i zróżnicowany gatunkowo repertuar pieśni obrzędowych i powszechnych. Bezpośrednim źródłem repertuaru zespołu jest ustna tradycja ludowa, oparta głównie na przekazach rodzinnych a także różnego rodzaju śpiewniki, zarówno o charakterze religijnym (kantyczki – kolędy, pastorałki, pieśni adwentowe, wielkopostne i wielkanocne), jak i śpiewniki narodowe. Pieśni i dialogi wykonywane są częściowo zachowaną kocudzką gwarą, śpiewane pełnym głosem, zwykle jednogłosowo. W pieśniach adwentowych przepełnionych oczekiwaniem na misterium Narodzenia Pańskiego pojawia się  motyw światła. Maryja wędruje wśród ziemskich ciemności szukając miejsca na nocleg, a pszczoły same z wosku lepią dla niej świecę…

STREFA RYTMU to zespół skupiający pasjonatów muzyki afrykańskiej, którzy swoich mistrzów – nauczycieli mają w Afryce, na Kubie, w Brazylii. Swoją muzyką szukają płaszczyzn porozumienia między kulturami Europy i Afryki. Muzyka może stać się również płaszczyzną porozumienia ze światem osób niepełnosprawnych. W czasie finałowego koncertu muzycy Strefy Rytmu zagrają razem z uczestnikami warsztatów prowadzonych w „Chacie z pomysłami” przez Gwidona Cybulskiego, multiinstrumentalistę  specjalizującego się w grze na instrumentach etnicznych takich jak: balafon, ngoni, didgieridoo, djembe, conga.

WYSTAWA „LISTY DO SYNA”
W ramach tegorocznych Niecodziennych Spotkań chcielibyśmy rzucić światło na postać matki z niepełnosprawnym dzieckiem. Chris Niedenthal – znany fotografik, który od wielu już lat w swej twórczości ukazuje osoby niepełnosprawne, na zaproszenie Stowarzyszenia Bardziej Kochani, wykonał zdjęcia matek z ich dziećmi z zespołem Downa. Pełne czułości i ciepła portrety kobiet zestawione zostały z tekstami Wioletty Mikusek. W listach do syna poznajemy emocje związane
z narodzeniem dziecka z wadą genetyczną oraz drogę, jaką od tego momentu przechodzi matka, by dotrzeć do chwil pełnych radości, miłości i szczęścia płynącego z macierzyństwa.
Wystawa miała swoją premierę w Warszawie w lutym 2008 roku, następnie wędrowała po Polsce, ciesząc się dużą popularnością i na grudzień 2009r. wraca do stolicy. Pomysłodawcą i właścicielem wystawy jest Stowarzyszenie Bardziej Kochani. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy jeszcze nie widzieli i nie czytali „Listów do syna” do ujrzenia ich w Niecodziennym świetle w Aninie.
***
Projekt zrealizowano dzięki dotacji Urzędu m. st. Warszawa oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Herb WarszawyZakochaj się w Warszawie
Patronat medialny:

KAI Idziemy Scena Radio Warszawa

Organizator: Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Chata z pomysłami”, www.chatazpomyslami.org, chata@chatazpomyslami.org

One thought on “Niecodzienne Święto Światła

Comments are closed.