Stowarzyszenie „Chata z pomysłami” zostało zarejestrowane w marcu 2003 roku. Dzięki życzliwości Parafii w Aninie uzyskaliśmy pomieszczenia w budynku dawnego kina „Wrzos” i założyliśmy Pracownię Działań Twórczych, która od 2008 roku uzyskała status Środowiskowego Domu Samopomocy. Odbywają się tu zajęcia o charakterze rehabilitacyjnym oraz artystyczno-terapeutycznym. Jest to miejsce spotkań osób o różnym stopniu sprawności, których łączy ta sama potrzeba tworzenia więzi społecznych i przyjacielskich. Można nas znaleźć w Aninie przy ul. Rzeźbiarskiej 46 w pomieszczeniach budynku parafialnego na pierwszym piętrze (wejście od parkingu).
Dojazd autobusami 125, 525, 115 lub pociągiem do stacji Anin.
W ośrodku odbywają się zajęcia:
ceramiczne,
muzyczne i taneczne,
plastyczne,
rękodzielnicze,
biblioterapeutyczne,
kulinarne,
rehabilitacyjne,
psychologiczne,
odlewnictwa artystycznego,
trening umiejętności społecznych,
trening samoobsługi i zaradności życiowej
przygotowujące do podjęcia pracy – zatrudnienie wspierane.
Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.00. Ośrodek finansowany jest ze środków Wojewody Mazowieckiego przez Urząd m. st. Warszawy.
Pracownia ceramiczna
Pracownia ceramiczna jest zielona. Jest obok plastycznej. Tam jest Wiola. W glinie robimy różne rzeczy. A potem je Wiola wypala i maluje. (Darek T.)
Pracownia muzyczna
Zajęcia odbywają się w środy i/lub piątki. Zajęcia prowadzi multiinstrumentalista Gwidon Cybulski. Na zajęcia przywozi różne bardzo fajne i dziwne instrumenty np.: balafon, didżeridu i wiele innych. Na zajęciach gramy na instrumentach, śpiewamy. Śpiewamy swoje aranżacje, które sami wymyślamy (tworzymy) i zapisujemy.(Sergiusz K.)
Pracownia plastyczna
Prowadzi pani Ola z Renią. Robimy balony naklejane z papierów z gazety, bombki świąteczne, rysujemy anioły na kartkach. Haftujemy kwiatki, kordonkami anioły, choinki świąteczne. W naszej pracowni wiszą prace
malowane przez nas. Przygotowujemy się do kiermaszu, Odrysowujemy koła różnej wielkości na broszki, potem są opalane. Prace uczestników wiszą w jadalni na stołówce, oprawiane są w ramki. (Diana O.)
Pracownia rękodzieła
Szyję z Renią choinkę, jabłko, owoce, kwiaty, broszki. Bardzo lubię szyć. Nasze prace oprawiane są
w drewniane ramki. Lubię pomagać w kuchni z Iloną: kroić kartofle, obierać warzywa, wkładać do zmywarki i myć, i myć kubki, i robić sobie kawę i innym, herbatę też. Chodzimy na zakupy z Iloną i to też lubię. (Agnieszka M.)
Pracownia biblioterapeutyczna
Pracownię biblioterapeutyczną prowadzi Ola Pikuła. W tej pracowni piszemy artykuły do gazetki chatowej, czasami piszemy listy do naszych przyjaciół i również piszemy opowiadania. Gazetka pojawia się raz w miesiącu. (Basia L.)
Pracownia kulinarna
Pracownię kulinarną prowadzi Ilona. Razem gotujemy różne potrawy, chodzimy po zakupy z Iloną, kupujemy sprawunki, gotujemy obiady. Ja lubię pomagać Ilonie w gotowaniu i lubię przebywać w pracowni kulinarnej. Moja ulubiona potrawa to był bigos, który zrobiliśmy jesienią. Po sprawunki chodzimy do warzywniaka – pan w warzywniaku jest bardzo miły. (Łucja W.)
Pracownia rehabilitacyjna
Leszek prowadzi tę pracownię. Ćwiczymy tam gimnastykę. Rękami machamy, skaczemy. W piłkę gramy, gdy nie pada deszcz. W Tolkmicku graliśmy w piłkę. Do lasu chodzimy na spacery. Lubię zbierać grzyby. (Darek T.)
Pracownia psychologiczna
Pracownię psychologiczną prowadzi Monika. Są przeprowadzane rozmowy, które pomagają nam i dzięki którym można się wygadać. Spotkania z Moniką są indywidualne lub grupowe. Na tych spotkaniach można
uzyskać pomoc. (Basia L.)
Lubię rozmawiać z panią psycholog; słuchać, co inni opowiadają o sobie. Monika pyta mnie, z kim mieszkam: z mamą. Opowiadam, że chodzę na kawę do cioci i taty. Lubię rozmawiać z psychologiem, lubię z nią pożartować. (Agnieszka M.)
Pracownia odlewnictwa artystycznego, prowadzona przez Edytę Neumann, opiera się na autorskiej metodzie stworzonej w Anglii w warsztacie terapii zajęciowej Fundacji L’Arche przez mistrza odlewnictwa mającego wieloletnie doświadczenie pracy z osobami niepełnosprawnymi.
Dzięki współpracy z londyńską pracownią „Stonework” rozpoczęliśmy działalność nowej pracowni.
Proces tworzenia odlewów można podzielić na szereg prostych czynności. Zaś jego efektem jest atrakcyjny, użytkowy odlew, co daje satysfakcję, motywację osobom niepełnosprawnym do systematycznej pracy.
Przesiewaniu piasku, mieszaniu składników towarzyszą rozmowy o życiu, kłótnie, śpiewy.
A co bywa zaletą potrafi również stać się uciążliwością, więc gdy ogarnia nas znużenie szukamy sensu, koloru w monotonii. To nie jest łatwe. Tak jak i trudne bywa wydobywanie piękna z codzienności.
Będąc znużonym przesiewaniem piachu czy inną szarością, wspominamy czasami fragment z poezji księdza Twardowskiego:
Kopciuszku, tobie się udało
oddzielić mak od popiołu
przez jedna noc.
Powiedz jak oddzielić ból od miłości
kota od kotki
i nie mieć już słonia lat:)
Wciąż nie ruszyliśmy z większą produkcją, ale to kwestia tygodni i wtedy będziemy przyjmować zamówienia 🙂
zatrudnienie wspierane
Czy osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą wykonywać pracę zarobkową?
Przy wsparciu instruktorek osoby z niepełnosprawnością sprzątają pomieszczenia Domu, dbają o teren na zewnątrz budynku, doskonalą swoje umiejętności w zakresie pomocy w kuchni i podawania do stołu. Rozwijają także umiejętności praktyczne jak np. obsługa telefonu komórkowego. Nasi uczestnicy mogą wykonywać usługi na rzecz firm, urzędów lub osób fizycznych. Poszukujemy ofert stażu lub ofert pracy w niepełnym wymiarze czasu (2-4 godziny dziennie, 2-3 razy w tygodniu), takich jak np.:
– pomoc w biurze lub w bibliotece,
– pomoc w lokalu gastronomicznym lub fryzjerskim,
– pomoc w przygotowaniu sal na imprezy okolicznościowe,
– sprzątanie kamienic, biur,
– porządkowanie ogrodów,
– porządkowanie zaplecza gospodarczego firm (magazynów, itp.).
Piękna idea waszego stowarzyszenia budzi wiele uśmiechu i radości, że tylu ludzi angażuje się w prace z niepełnosprawnymi:)… Sama jestem studentką APSu i w najbliższym czasie będe „szczęśliwą” (mam nadzieję) mieszkanką Warszawy:) Koniecznie musze odwiedzić wasze warsztaty i przyjrzeć się waszej świetnej pracy:)… serdecznie pozdrawiam i życze wielu powodzeń.
-studentka
Dziękujemy za miłe słowa i zapraszamy do naszej Pracowni! Przy okazji dodam, że jest u nas możliwość odbycia praktyk studenckich. A można też zostać wolontariuszem : )