Koncert „Muzyka przez dialog” – relacja

swiatelko-male.JPG 25 X 2008 na Scenie Lubelska 30/32 odbył się koncert „Muzyka przez dialog”. Było to muzyczne spotkanie spotkanie członków zespołu „Czadu Zośka Czadu” z Pracowni Działań Twórczych w Aninie oraz Saby i Mieczysława Litwińskich oraz Huberta Połoniewicza. Koncert poprzedziły warsztaty muzyczne (20 – 24 października).

 litwinscy-male.jpgzbiorowe-male.jpgKoncert “Muzyka przez dialog” - relacja

Koncert zespołu „Czadu Zośka Czadu”   wzbudził wiele emocji  zarówno wśród uczestników naszej Pracowni, jak i przyjaciół „Chaty z pomysłami”. Po bardzo pracowitym roku prób, którego kulminacją był tydzień warsztatów muzycznych pod okiem Miłosza Pawlika, zespół zagrał koncert, który przeszedł najśmielsze oczekiwania… Bogaty materiał muzyczny, wielość instrumentów, improwizacje wykonawców, a nawet tańce na scenie – wszystko to można było zobaczyć i usłyszeć 25 października na Scenie Lubelska w ramach finału projektu „Muzyka przez dialog”.

sergiusz-male.jpg„Na koncercie byłam z tatą i z mamą – wspomina Aldona Pietrusiak, grająca od początku w zespole. – Przyjechała też moja koleżanka Agnieszka z rodzicami. W ogóle było dużo osób. Ja grałam na bębnie.” Wśród wykonawców byli też: Grzegorz Wójtowicz (flet), Marta Kobylińska (bęben), Sergiusz Kraus (tubafon, bęben) , Bartek  Cissowski (wokal), Paweł Pietrusiński i Beata Kowalczyk (sekcja rytmiczna), a na „przeszkadzajkach” grały:  Agnieszka Osingłowska, Joanna Smakuszewska oraz Miłosz Pawlik (multiinstrumentalista). Z widowni wspomagali kolegów Darek Turek i Agnieszka Mazur. W koncercie udział wzięli także zaproszeni goście:  Mieczysław Litwiński z żoną Sabą oraz Hubert Połoniewicz grający na bębnach i fujarkach.

„Najbardziej lubię te utwory, w czasie których gram na tubafonie – mówi Sergiusz, członek zespołu. – Jest to nasz wynalazek wykonany z pomalowanych i połączonych ze sobą rur PCV, w które uderzam paletkami od ping-ponga. Ten instrument robi zawsze duże wrażenie.” 

Cały koncert został zarejestrowany. Teraz czekamy na wydanie płyty zespołu! 

Tekst został zredagowany przez uczestników Pracowni w ramach zajęć bibliotecznych.

 

Koncert finałowy to efekt cotygodniowych prób i warsztatów muzycznych odbywających się od stycznia w Pracowni pod kierunkiem Miłosza Pawlika.

„Pomysł zajęć opartych na dialogu zrodził się z dwóch powodów, dlatego że język muzyki stanowi dla osób niepełnosprawnych intelektualnie wspaniałą formę wypowiedzi oraz dlatego, że dialog jest dla nas narzędziem tworzenia muzyki. Muzyczny efekt zajęć w postaci konkretnych brzmień czy utworów jest sumą wrażliwości, pasji, upodobań uczestników zajęć. Dialog jest formułą pracy, który pozwala na odkrycie niezwykłego sposobu tworzenia oraz wrażliwości osób niepełnosprawnych intelektualnie. Pozwala na odkrywanie muzycznych sensów i znaczeń przez konfrontacje swojego sposobu przeżywania i percepcji z wrażliwością drugiej osoby.”

Miłosz Pawlik

This entry was posted in muzyka.