Teatr cieni – warsztaty

TEATR CIENI9 grudnia 2007, godz. 11.00 – 15.00

ul. Rzeźbiarska 46, Warszawa Anin, budynek dawnego kina. W Pracowni Dzialań Twórczych w Aninie odbył się warsztat teatru cieni prowadzony przez Treva Hilla – aktora, lalkarza, reżysera pochodzącego ze Szkocji.

TREV HILLTREV HILL – mimo iż, pochodzi z Wielkiej Brytanii żyje i pracuje w Polsce. Absolwent uniwersytetów w Glasgow, Belfaście i Edynburgu, jako człowiek teatru ma wiele twarzy: jest śpiewakiem, bębniarzem-bodhranistą, muzykiem ulicznym, lalkarzem, reżyserem. Przez wiele lat współpracował ze Scottish Mask and Puppet Centre w Glasgow oraz ze swoim zespołem teatralnym BestKept Sekret, z którym w roku 1998 po raz pierwszy odwiedził Polskę prezentując spektakl Opowieści kanterberyjskie.
W latach 1999-2003 współpracował z Teatrem Węgajty, m.in. przy spektaklu Kalevala-fragmenty niepisane. Obecnie realizuje własne projekty teatralne. Trev Hill występował w ramach finału Niecodziennych Spotkań Codziennych Twórców w Aninie ze spektaklami Punch and Judy (2004) oraz The Selkie bride ( Focza panna młoda, 2005). Ten ostatni spektakl został przygotowany specjalnie na Niecodzienne Spotkania.

Subiektywna relacja z warsztatu, 9 grudnia 2007

Warsztat teatru cieni prowadzony przez Treva Hilla był olśniewający w swej prostocie. Okazało się bowiem, że wystarczą dwa patyczki do szaszłyków, kawałek brystolu, parawan i lampka, żeby wyczarować swój całkiem nowy świat. Pomysł do przeprowadzenia w każdych warunkach, atrakcyjny nie tylko dla dzieci. W ten sposob można wystawic zarówno bajkę, jak i tragedię Szekspira.
Kot w Butach, wielkie Ptaszysko, dinozur Dino i gruby Misiu zgodnie lepią bałwana, dzieląc się tym, co mają: kapeluszem, miotłą, szalikiem. Z ich wielkiej radości narodził się Gołąb Pokoju. Niestety niechcący Gołąb storpedował Bałwana, kończąc tym samym zabawę. Okazuje się, że nawet w wymyślonej przez nas rzeczywistości wielka radość zwykle przenika się ze smutkiem…

Uczestników warsztatów zapraszamy do podzielenia się wrażeniami!


Warsztat odbył się ramach cyklu “Tworzenie dla życia”. Projekt finansowany jest ze środków: Biura Kultury m. st. Warszawy, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich

Herb Warszawy Logo FIO

Organizator: Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Upośledzeniem Umysłowym “Chata z pomysłami”

image025.jpg image012.jpg image017.jpg image021.jpg image014.jpg image011.jpg image009.jpg image003.jpg image023.jpg